Wytłaczanka – prosty sposób na kocią zabawę
karmienie
zabawa
Wytłaczanka – to coś, co każdy kociarz posiadać powinien. 👍
Do opakowania na jajka możecie wrzucić smakołyki, surowe mięso lub cokolwiek innego, co wiecie, że Wasz mruczek chętnie będzie wyciągał.
Możecie używać otwartych lub zamkniętych wytłaczanek. Możecie je przykrywać, lub powycinać fragmenty i utworzyć olbrzymią makietę, w której chowacie smaczne przekąski. 👍
Po co?
✅By zwiększyć pewność siebie kota, a także obniżyć jego stres 👍
Dobrze dobrany poziom trudności, a także odpowiednie wsparcie ze strony właściciela pokazuje kotu, że ten potrafi, że może, że się opłaca. Koty lękliwe szybko zniechęcają się przy jakichkolwiek wyzwaniach. To naszym zadaniem jest udowodnienie kotu, że warto nam zaufać i że codzienne wyzwania są ciekawą częścią codziennego życia.
Badania naukowe prowadzone na kotach schroniskowych pokazały, że zwierzęta, które miały możliwość zabawy intelektualnej wykazywały mniejszy poziom stresu niż te, które takiej możliwości nie miały.
✅By wzbogacić środowisko naszego mruczka 👍
Prowadzone badania (chociaż są jeszcze w powijakach) pokazują, że wzbogacanie środowiska kotów domowych trzymanych w zamknięciu w różnorodnych warunkach, od klatki weterynaryjnej po nasz dom, ma pozytywny wpływ w zapewnieniu możliwości wykonywania właściwych kocich zachowań, jak i zapobieganiu oraz leczeniu zaburzeń behawioralnych i zdrowotnych (związanych chociażby z przewlekłym stresem).
✅By polepszyć więź z opiekunem
Traktujmy zabawę z kotem jak pewnego rodzaju trening. Przed podaniem smakołyków w wytłaczankach mówmy daną komendę, a także chwalmy kota za każdym razem, gdy wykaże chęć szukania i znajdzie smakołyk. Dopingujmy naszego milusińskiego, gdy ten traci zainteresowanie zabawą bo przekąski akurat wpadły zbyt głęboko. Niech wie, że można nam zaufać. Niech wie, że jesteśmy obok, gdy zadanie będzie zbyt trudne. 😻 👍
Warto używać plastikowych lub nieużywanych (nowych) wytłaczanek, ze względu na łatwiejsze utrzymanie higieny.
Nie wiecie gdzie kupić wytłaczanki? Spójrzcie tutaj, może znajdziecie coś dla siebie:
WYTŁACZANKI DLA KOTA
Źródła:
1. Ellis S. (2009): Environmental Enrichment: Practical Strategies for Improving Feline Welfare. Journal of Feline Medicine and Surgery (11): s. 901-912.
2. Ellis S, Wells D. (2010): The influence of olfactory stimulation on the behaviour of cats housed in a rescue shelter. Applied Animal Behaviour Science 123(1):56-62