Kontrolne badania u lekarza weterynarii – spis
lekarz weterynarii
opieka
senior

Dzisiaj napiszemy o ważnej rzeczy – kontrolnych badaniach u lekarza weterynarii!
Będąc opiekunami naszych milusińskich przez dłuższy czas, jesteśmy wyczuleni na każdą, nawet najmniejszą zmianę w ich zachowaniu. I dobrze, ponieważ nawet powszechne grymaszenie przy jedzeniu z czasem może okazać się przewlekłym i narastającym problemem dentystycznym lub zakłaczeniem.

Pamiętajmy jednak, że większości problemów zdrowotnych możemy zapobiegać, badając nasze koty profilaktycznie u lekarzy weterynarii. Szybko wyłapana nieprawidłowość zwiększa szansę na wyleczenie.
Nie czekajmy na pierwsze objawy. Niestety, nasi mruczący przyjaciele dość długo ukrywają ból i dyskomfort.

Co sprawdzić, i jak często odwiedzić weterynarza?

 

✅Przyjmuje się, że koty do 7/8 roku życia powinny mieć wykonane kontrolne badania przynajmniej raz do roku, takie jak:
– badanie fizykalne (lekarz ogląda naszego kota, waży go, zagląda mu do pyszczka, w uszy, sprawdza sierść, osłuchuje itp.)
– badania krwi – morfologia i biochemia (sprawdzamy, czy kot jest prawidłowo nawodniony, czy jego krew zawiera odpowiednio dużo krwinek, a także czy w organizmie nie dzieje się proces zapalny, dodatkowo kontrolujemy pracę ważnych dla kota narządów, takich jak wątroba, trzustka, czy nerki)
– USG układu pokarmowego i układu moczowego
– badanie kału na obecność pasożytów
– badanie ogólne moczu z osadem
– wizyta dentystyczna (usunięcie kamienia itp.)

 

✅Koty w wieku od 7 lat do 10/11 powinny również odwiedzać weterynarza raz w roku, a oprócz badań wymienionych wcześniej, powinniśmy dodać jeszcze:
– hormony tarczycy (chociaż problemy z nią występują już u coraz młodszych osobników, warto nawet przy młodych kotach raz na kilka lat sprawdzić jej poziom)
– wykonanie pomiaru ciśnienia krwi

 

✅W przypadku kocich seniorów warto już odwiedzać weterynarza co pół roku. Oprócz wyżej wymienionych badań, które robimy co sześć miesięcy, warto raz na rok wykonać:
– RTG przeglądowe
– echo serca
– badanie okulistyczne

Warto też ze starszym kotem udać się do neurologa.

 

Nie bójcie się prosić o badania waszego lekarza weterynarii! Im kompletniejsza jest teczka zdrowia waszego kota, tym szybciej wykryjecie odstępstwa od normy i tym większa jest szansa, że wasz zwierzak pożyje długie lata.
Podana przez nas rozpiska jest jedynie podpowiedzią. Słuchajcie swojego lekarza weterynarii. Jeśli trzeba, wykonujcie dodatkowe badania, a także zwiększajcie częstotliwość wizyt (nawet kilka razy do roku).